Naar de hoofdinhoud Naar de navigatie
OpleidingenLeerkrachtcoach van Zij-instromer en Gulden Middenweg
Docent helpt leerlingen in klaslokaal

Leerkrachtcoach van Zij-instromer en Gulden Middenweg

Het partnerschap van de Marnix Academie en haar partnerscholen hecht aan het goed begeleiden en coachen van haar cursisten/studenten die tijdens hun opleidingstraject/studie al zelfstandig de verantwoordelijkheid dragen voor een groep. Op dit moment zijn dat zij-instromers en studenten in het Gulden Middenwegtraject (deeltijders versneld voor de klas). Deze cursus biedt je praktische handreikingen voor het begeleiden van de volwassen student/lerende leerkracht die een switch maakt in beroep.

Deze cursus is ook toegankelijk voor niet-partnerscholen, mits zij een zij-instromer op de Marnix Academie hebben.

Opbrengst

  • Je beschikt over een breed repertoire aan coachtechnieken
  • Je weet je begeleiding af te stemmen op de volwassen student die uit een ander beroep komt
  • Je hebt inzicht in de dialogische benaderingswijze van reflectie/coaching van de Marnix Academie die gekleurd is vanuit haar missie om bekwame, betrokken en bevlogen onderwijsprofessionals op te leiden
  • Je hebt een beeld van het opleidingstraject van de zij-instroom en Gulden Middenweg en weet je begeleiding daarop af te stemmen
  • Je kunt op schoolniveau meedenken over de randvoorwaarden voor het leertraject van de zij-instromer en bent je bewust van de rollen van leerkrachtcoach en mentor (en schoolopleider)

Over het programma

Het accent van de bijeenkomsten ligt op oefenen van de coachtechnieken in kleine groepen. Daarbij is ruimte voor intervisie en eigen inbreng en ontwikkel je je basisvaardigheden als coach. Door met elkaar te oefenen en in dialoog te gaan leer je ook van en met andere leerkrachtcoaches.

In de cursus wordt aandacht besteed aan transformatief leren van de volwassene die wisselt van beroep en aan de rol als leerkrachtcoach. Je krijgt informatie over het traject van de zij-instromer in beroep of het Gulden Middenweg traject en de voorwaarden die nodig zijn om optimaal tot leren te komen.

Globale inhoud van de 4 bijeenkomsten:

  • Het leren van volwassenen
  • Rol en taken van de mentor en de leerkrachtcoach
  • Verschillen tussen begeleiden en coache
  • Inhoud van het opleidingstraject van de zij-instroom en Gulden Middenweg
  • Verschillende coachtechnieken bijvoorbeeld co-teaching, cirkeltechniek,STARR-methode, flitsbezoeken, het kernreflectiemodel en het
  • Marnix-reflectiemodel (een afgeleide van de ui van Korthagen en de logische niveaus van Dilts/Bateson)
  • De dialogische benaderingswijze van reflectie/coaching op de Marnix Academie
  • Samen leren/intervisie aan de hand van eigen casussen

Bijzonderheden

De kennis en vaardigheden die gaan over het leren van volwassenen en over het scheppen van randvoorwaarden zijn een grote succesfactor in het begeleiden/coachen van de zij-instromer.

Voor wie?

Nieuwe leerkrachtcoaches die in schooljaar 2025-2026 of eerste semester 2026-2027 een zij-instromer van de Hogeschool Utrecht of van de Marnix Academie (gaan) begeleiden. Dit kunnen schoolopleiders zijn die de rol van leerkrachtcoach krijgen of mentoren / werkbegeleiders die leerkrachtcoach willen worden. Werkbegeleiders/duo’s van zij-instromers zijn ook welkom, al ligt het accent van de cursus op de begeleiding door de leerkrachtcoach.

Voor deelnemers van partnerscholen geldt dat op basis van afspraken in het partnerschap ‘Partners in opleiding en ontwikkeling’ het deelnamebedrag voor 25% wordt doorberekend aan de opleidingsscholen binnen dit partnerschap. De overige 75% wordt gefinancierd uit de subsidie opleidingsschool. Voor deelnemers die niet werkzaam zijn op een partnerschool, maar die wel een zij-instromer (gaan) begeleiden die op de Marnix Academie de scholing voor zij-instromers volgt/gaat volgen, geldt een korting van 50% op het deelnamebedrag.

Is je school aangesloten bij Transvita / Utrecht Leert, dan wordt de cursus gefinancierd vanuit hun subsidie.

Details

Doelgroep

  • Leraar basisonderwijs
  • Schoolopleider

Docenten

Elizabeth Rigg

Ragna Morks

Ria Schalkwijk

Kosten

€900

De prijs is inclusief broodmaaltijd, administratie- en materiaalkosten.

Aantal bijeenkomsten

4

Studiebelastinguren

20

Planning

Lesdata

maandag 23 maart 2026 16.30-20.30 uur
maandag 13 april 2026 16.30-20.30 uur
maandag 1 juni 2026 16.30-20.30 uur
maandag 15 juni 2026 16.30-20.30 uur

Meer informatie

Heb je vragen, mail dan voor praktische informatie naar het MOC Servicebureau of voor inhoudelijke informatie naar Elizabeth Rigg. Het MOC Servicebureau is ook via Whatsapp bereikbaar.

Bezoek een voorlichting

Aanmelden

Meer weten?

Heb je vragen of wil je onderzoeken of deze opleiding bij je past? Neem contact op met Elizabeth Rigg. Zij denkt graag met je mee.

Elizabeth Rigg